علت لکنت چیست + آموزش صفر تا صد دلایل لکنت

علت لکنت چیست

علت لکنت چیست؟

 علت لکنت چیست؟ تا الان دلایل زیادی به عنوان علت های احتمالی لکنت ذکر شدن که البته هرکدوم درصدی رو به خودشون اختصاص میدن، به همین دلیل لکنت به عنوان یک اختلال چندعاملی ذکر شده و گفته شده یکی یا چندتا از این عوامل معمولا باعث ایجاد لکنت و بروز لکنت در کودکان میشه. برای اینکه این عوامل رو بهتر بشناسیم تا بتونیم تا حدودی ازشون پیشگیری کنیم، من سعی میکنم به زبان خیلی ساده براتون تعریفشون کنم. تمام مطالب نوشته شده از منابع معتبر علمی و دانشگاهی جمع آوری شده و هیچکدوم از این موارد ساخته و پرداخته ذهن شخص من یا بر اساس تجربه کاری من نیستن، و من فقط تلاش کردم به ساده ترین شکل ممکن برای شما عزیزان بیانشون کنم تا قابل درک باشن.

مدرسه لکنت ایران یکی از بهترین مرکز گفتار درمانی می باشد. برای کسب اطلاعات از خدمات مدرسه لکنت به این صفحه مراجعه کنید.

عواملی که به صورت طبیعی و سرشتی جزو علت های به وجود اومدن لکنت شناخته شدن این موارد هستن:

عوامل ارثی:

حقیقت غیرقابل انکار این عامل، ادامه داشتن لکنت در اغلب خانواده ها هست.(لطفا دقت کنین که گفته شد اغلب خانواده ها، نه تمام خانواده ها) تحقیقات وسیعی توی این زمینه انجام شده، مثلا دانشمندان متوجه شدن که کودکانی که لکنت دارن نسبت به کودکانی که لکنت ندارن، خویشاوندان دارای لکنت بیشتری دارن. دانشمندی به نام یایری هم با کمک همکارانش در یکی از تحقیقاتشون متوجه شدن که 30-60٪ از افراد دارای لکنت ، یک تاریخچه ی خانوادگی از لکنت دارن. این عوامل ارثی بحث خیلی مفصلی هست که میتونم بگم حتی خیلی از همکاران خود ما هم که در حیطه لکنت به صورت تخصصی فعالیت نمیکنن و یا مطالعات جدید و به روزی ندارن هم ازش مطلع نیستن. و من اینجا بهش نمیپردازم چون واقعا تخصصی هست و از قوه درک غیرمتخصصین خارجه. فقط همین نکته بس که لکنت چه ارثی باشه چه ارثی نباشه ،در حال حاضر با گفتاردرمانی قابل درمانه و همه منابع علمی هم این مورد رو تایید میکنن.

عوامل محیطی:

از دیگر علت لکنت می توان به عوامل محیطی اشاره کرد.

از اونجایی که درصدی از افراد دارای لکنت هیچ تاریخچه خانوادگی رو از لکنت بیان نمیکردن، تحقیقات دیگه ای هم انجام گرفت، روی دوقلوهای همسان تحقیقی صورت گرفت که دانشمندان متوجه شدن ژنتیک به تنهایی نمیتونه عامل بوجود آورنده لکنت باشه و گفتن که ژن ها برای تاثیرگذاری باید با محیط هم تعامل داشته باشن، مثل کسی که مستعد گرفتن دیابته ولی تا وقتی که توی تغذیه نادرست زیاده روی نکنه این ژن فعال نمیشه، به همین دلیل و همچنین مشاهده ی نتایج تحقیقات بعدی، دانشمندان محیط رو هم یکی از عوامل به وجود آورنده ی لکنت معرفی کردن ولی گفتن که نقش ژنتیک کمی بیشتر از محیط هست.

علت لکنت چیست؟ یک علت لکنت توسط دانشمندان، ›والدین‹ بیان شدن!

یک تئوری وجود داره که میگه وقتی والدین اولین ناروانی های کودکشونو میبینن به دلیل اینکه نمیتونن ناروانی های طبیعی دوران رشد رو از لکنت تشخیص بدن، به اشتباه فکر میکنن که فرزندشون لکنت گرفته و ممکنه عکس العمل های اشتباهی در مقابل لکنت کردن کودکشون نشون بدن و همین رفتارهای نادرست باعث میشه علائم ناروانی طبیعی تشدید پیدا کنه و تبدیل به لکنت بشه.

رفتار هایی که باعث لکنت می شود :

یکی از محققین به اسم ماکور میگه که مادرهایی که تمایل به خرده گیری بیشتر، حمایت بیشتر، و تحکم بیشتری درمورد بچه هاشون دارن، بیشتر احتمال داره که باعث چنین مسئله ای بشن. مادرهایی که استانداردهای خیلی بالایی دارن و معتقدن که کودک نباید هیچ اشتباهی در حرف زدن داشته باشه و مداوم کودک خودشونو با بقیه بچه های همسنش مقایسه میکنن، ممکنه در این مشکل نقش داشته باشن. فرهنگ شهر یا منطقه ای که کودک در اون به دنیا اومده هم میتونه روی رفتار والدینش تاثیر بذاره ولی با اینحال گفته شده که این تاثیرات خیلی اندک هستن خصوصا در مقابل نقش ژنتیک.

اطلاعات بهترین مرکز گفتار درمانی در ایران.

 

علت لکنت چیست

عامل بعدی علت لکنت چیست؟

عامل محیطی بعدی محیط گفتار و زبان کودک بیان شده، ون رایپر که یکی از محققین بنام این حیطه ست میگه ؛ لکنت معمولا زمان هایی شروع میشه که پیشرفت خیلی زیادی در کودک در کسب و بیان گفتار ایجاد میشه، اطلاعاتی که به کودک منتقل میشه و باعث میشه کودک گفتار رو یاد بگیره توسط محیط گفتاری اطراف کودک بهش منتقل میشه و این محیط برای کودک منبعی از استرس و فشار هست.

عواملی که در این محیط باعث لکنت می شود مانند:

عواملی که در این محیط ها وجود داره و باعث وارد شدن فشار به کودک میشه و طبق تحقیقات علمی هم ثابت شده شامل این موارد هستن: سرعت زیاد گفتار اطرافیان کودک، بیان کردن واژه های خیلی سخت و پیچیده برای کودکی که هنوز به سن درک اون کلمات نرسیده، استفاده از دو یا چند زبان موقعی که با کودک صحبت میشه توسط اعضای مختلف محیط ، وجود حس رقابت برای صحبت کردن ، عجله موقع صحبت کردن یا القا کردن این عجله به کودک، پرسیدن سوالات مکرر از کودک و توضیح خواستن از او ، عدم توجه کافی به کودک زمانی که کودک در حال صحبت کردن هست، قطع کردن مکرر صحبت کودک زمانی که در حال صحبت هست، صحبت کردن همزمان با کودک و …

عامل محیطی بعدی در ایجاد لکنت

عامل محیطی بعدی و قایع زندگی هست ، حوادثی که به امنیت و ثبات کودک ضربه میزنن. همه ی بچه ها حتی اونهایی که لکنت ندارن ، وقتی تحت تنش قرار میگیرن ممکنه ناروان تر صحبت کنن چه برسه به بچه هایی که مستعد لکنت هم هستن یا لکنت دارن. 4 موقعیت خیلی مهم که معمولا به عنوان موقعیت های تنش زا بیان شدن عبارت اند از : تغییر محیط فیزیکی کودک ( مثل اسباب کشی کردن، عوض کردن مهدکودک یا مدرسه )، بیمار شدن کودک ، اطلاع پیدا کردن کودک از اینکه مادرش باردار هست ، و به دنیا اومدن کودک جدید در خانواده. البته 16 موقعیت بیان شده ولی این 4 موقعیت نسبت به بقیه شون از اهمیت بیشتری برخورداره.سایر موقعیت ها شامل (طلاق والدین، مرگ یکی از اعضای خانواده، بیمار شدن یکی از اعضای خانواده و بستری شدنش در بیمارستان، از دست دادن شغل یکی از والدین، ازدواج پدر یا مادر یا یکی از اعضا که باعث ورود فرد جدیدی به خانواده میشه ، تعطیلات یا دیدارهایی که باعث به وجود اومدن هیجان در کودک میشن ، نبودن طولانی مدت یکی یا هردو والد پیش کودک)

مدرسه لکنت ایران یکی از بهترین مرکز گفتار درمانی می باشد. برای کسب اطلاعات از خدمات مدرسه لکنت به این صفحه مراجعه کنید.

 

عوامل رشدی :

بخشی از رشد طبیعی کودک هستن مثل رشد سریع گفتار و زبان در سالهای قبل از شروع مدرسه همونطور که میدونین مغز ما مثل کامپیوتره ، البته خیلی بزرگتر و پیچیده تر ، و هر قسمت مغز روی یکسری عملکردها کار میکنه و در گفتار میشه گفت قسمت های مختلف مغز با هم در تعامل هستن، وقتی که مغز ما با درخواستهای گوناگون و پیچیده ای مواجه میشه ممکنه سر تقسیم منابع برای درخواست ها با مشکل مواجه بشه و قسمت های مختلف توی انجام کارشون با هم تداخل پیدا کنن، اینجاست که سرعت و کارآمدی کاهش پیدا میکنه، خصوصا در بچه ها که سیستم عصبیشون هنوز نابالغه و مغزشون ظرفیت پردازش کمتری برای تقسیم منابع داره، چند تا مثال بزنیم ؛ مثلا کودکی که تاخیر گفتاری داره ولی توی یک محیط زبانی غنی داره رشد میکنه یا رشد زبانی کودک جلوتر از مهارتهای کنترل حرکتی گفتارش باشه. الان ساده تر براتون توضیح میدم ، بیاین عوامل رشدی رو یکی یکی بررسی کنیم:

اولین عامل رشدی رشد جسمی یا فیزیکی بیان شده.

دوران فشرده ی رشد (1-6سالگی) به عنوان شمشیری دولبه برای کودکان مستعد لکنت بیان شده، رسش های عصبی ممکنه فضای کاربردی بیشتری رو توی مغز فراهم کنن که از روانی گفتار حمایت میکنن و رشد بقیه رفتارهای حرکتی رو هم تحریک میکنن که ممکنه برای دسترسی به منابع عصبی و روانی رقابت کنن، میدونم که درک این جملات کاملا تخصصی یکم براتون مشکله، به همین دلیل یکم ساده تر توضیح میدم و مثال میزنم. اینکه بچه همزمان هم راه میره هم حرف زدن رو شروع میکنه ممکنه باعث بشه که مدارهای حسی حرکتی مغز نتونن هردو رو همزمان با هم انجام بدن برای همین بچه هم به ندرت از هردوتاش با هم به صورت همزمان استفاده میکنه. برای همین بچه ها وقتی توی زبان بیانی پیشرفت قابل ملاحظه ای میکنن ممکنه تسلط پیدا کردن روی مهارتهای حرکتی جدید رو به تعویق بندازن و یا برعکس. یادگیری ساختار جدید زبانی ممکنه تسلط پیداکردن روی مهارتهای حرکتی گفتار رو به تعویق بندازه و همین مسئله ممکنه دلیل کاهش وضوح گفتار توی بعضی از بچه ها، ناروانی توی بعضیشون و یا هردو توی بعضی دیگه شون باشه. چالش دیگه رشد فیزیکی تغییرات سریع اندازه و شکل مجرای صوتی هست. توی سن 2تا5 سالگی این ناحیه رشد خیلی سریعی داره و کودک باید تولید همخوانها، و واکه هایی که به طور مداوم شبیه به هم به گوش میرسن رو یاد بگیره، و با وجود تغییراتی که داره توی شکل و مجرای صوتی رخ میده ، کودک باید برونداد گفتاری نسبتا ثابتی داشته باشه و مداوم اونها رو به روز کنه، چون به صداهایی که میشنوه و صداهایی که تولید میکنه توجه داره.

دومین عامل رشدی رشد شناختی هست.

معمولا تولید گفتار و زبان سریع و پیچیده نیازمند عملکرد کامل درک، توجه، حافظه فعال و عملکردهای اجرایی داره، مثلا اگه حافظه فعال معیوب باشه، بازیابی واژه هم دچار نقص میشه و ممکنه بچه کلمه یادش نیاد که بخواد بیان کنه و همین مسئله باعث تکرار بشه. یا بچه هایی که تاخیر گفتار دارن ، رقابت بر سر منابع عصبی محدودی در یک مدت زمان طولانی اتفاق میفته پس نسبت به نقص گفتاری آسیب پذیرتر هستن.

سومین عامل رشدی رشد اجتماعی و عاطفی هست.

نارس بودن سیستم عصبی باعث میشه که بین مسیرهای عصبی که مربوط به صحبت کردن هستن و مسیرهای عصبی که مربوط به احساسات و عواطف هستن، تداخل به وجود بیاد و ممکنه این تداخل در کودکان مستعد لکنت خودشو به شکل ناروانی در گفتار نشون بده. البته توی یکسری بچه های دیگه ممکنه خودشو به شکل ترس، استرس، اضطراب و… نشون بده که ما با علائمی مثل شب ادراری ، ناخن جویدن ، از خواب پریدن های مکرر شبانه و … متوجهشون میشیم. به طور خلاصه خیلی از تهدیدهای احساس امنیت خاطر ، میتونه فشار عاطفی ایجاد کنه که ممکنه گفتار کودکی که مستعد لکنته رو تخریب کنه.

چهارمین عامل رشدی رشد گفتار و زبان هست.

خب همونطور که قبلا هم توی مطالب دیگه مون گفتم ، لکنت اختلالیه که بین سن 2تا6 سالگی بیشترین احتمال بروز رو داره ، عه چه جالب ، این سن همون سنی هست که بچه ها در حال یادگیری گفتار هستن، خیلی وقتها ما کلی مطالب سنگین رو توی این سنین به بچه هامون یاد میدیم ، کلاس های مختلف میفرستیمشون ، شعرهای مختلف یادمیدیم و حسابی از شیرین زبونی های بچه ها و اینکه کلی چیز بلدن کیف میکنیم و برای بقیه هم تعریف میکنیم ولی غافلیم از این مسئله که همین کار ما داره به بچه مون فشار وارد میکنه و این فشار میتونه برای بروز لکنت یک عامل مشارکت کننده باشه. ما وقتی به این کارها میگیم فشار که بیشتر از حد توانایی یا بیشتر از خواسته خود کودک و یا نامتناسب با سنش باشن. مثلا وقتی میخوایم با یک کودک 3 ساله صحبت کنیم نباید از چنین جمله ای استفاده کنیم «من بهت افتخارمیکنم تو خیلی توانمند هستی عزیزم» چون بعدش کودک ما توی ذهنش با خودش میگه ؛ (افتخارکردن یعنی چی؟ توانمند بودن یعنی چی؟ مامانم چی گفت بهم؟) و از اونجایی که بچه ها کلا در حال ضبط حرفهای بزرگترها هستن ، تا وقتی ته و توشو درنیاره ولکن نیست و حتی توی موقعیت از این کلمات استفاده میکنه تا واکنش بقیه رو ببینه و مثلا میره به باباش میگه ؛ بابا تو خیلی توانمندی . باباش هم که از ذوقش بچه رو بغل میگیره و کلی بوسش میکنه و ازش تشکر میکنه ، بچه با خودش فکر میکنه ؛آهاااااان پس اگه من این جمله رو به بقیه بگم خوشحال میشن ، و این جمله میره توی خزانه واژگانی بچه . حالا فکرشو بکنین من مادر ، من پدر هر روز کلی از این جملات و کلمات به بچه م میگم ، ذهن بچه پر میشه از کلمات خیلی پیچیده ای که اصلا متناسب سنش نیست چون مطمئنا از همه شون استفاده میکنه و مغزش باید قسمتی از عملکرد زبانیش رو اختصاص بده به این موارد و از اونجا که هنوز به این توانایی نرسیده موفق نمیشه و اینجاست که بهش فشار میاد و میشه آنچه که نباید بشه!

این مبحث هم خیلی خیلی گسترده ست و من همینجا به صورت خلاصه بهتون بگم که این مسئله رو جدی بگیرین و حتما با یک آسیب شناس گفتاروزبان خوب یا همون گفتاردرمانگر متخصص در زمینه لکنت مشورت کنین.

 

 

عوامل یادگیری :

یادگیری یعنی چی؟ یعنی تغییری که در انسانها یا حتی حیوانات در نتیجه ی تجربیاتی که از محیطشون کسب میکنن رخ میده. این عوامل شامل 3 مورد هستن ؛ شرطی سازی کلاسیک ، شرطی سازی فعال ، شرطی سازی اجتنابی. خب بریم ببینیم اینها چی هستن:

شرطی سازی کلاسیک چیست؟

این نوع شرطی سازی وقتی اتفاق میفته که یک محرک خنثی مثل تلفن و یک محرک دیگه مثل لکنت ، به مراتب در کنار هم تکرار بشن که توی اینجور مواقع همراهی این دوتا با هم یک عکس العمل رو ایجاد میکنه و ممکنه احساس ترس وفشار توی گلو یا هر علامت دیگه ای با این دوتا همراه بشه. این عکس العمل ها عاطفی هستن و ممکنه حتی به دلیل واکنش فرد مخاطب در اون موقعیت هم باشه.

شرطی سازی فعال چیست؟

توی این نوع یادگیری ، بسامدی که یک رفتار توی اون موقعیت اتفاق میفته به اثرات متعاقبش بستگی داره. اگر یک رفتار، پاداش در پی داشته باشه افزایش پیدا میکنه و اگر تنبیه در پی داشته باشه کاهش پیدا میکنه.ما چندین نوع شرطی سازی فعال داریم ، تقویت مثبت یا همون تشویق کردن، تقویت منفی و تنبیه کردن. توی رویکردهای درمانی لکنت از این شرطی سازی ها خیلی استفاده میشه و واقعا هم موثر هستن.

شرطی سازی اجتنابی چیست؟

گاهی اوقات ما لکنت رو با علائم اولیه ش فقط میشناسیم اما متاسفانه وقتی این علائم اجتنابی هم با لکنت همراه میشه ، لکنت شدت میگیره ، ارتباطات محدود میشه و عواطف و احساسات مختلفی دست به تشدید لکنت میبرن. مثلااجتناب کردن از صحبت کردن به دلیل لکنت ، اجتناب کردن از حضور توی یکسری از موقعیت هایی که ممکنه فرد در اون موقعیت ها به حرف گرفته بشه ، اجتناب کردن از گفتن بعضی از کلمه های خاص که به نظر فرد سخت میاد ، اجتناب کردن از صحبت کردن با یکسری از افراد خاص و …

شرطی سازی اجتنابی توی زندگی همه ما جریان داره، افراد دارای لکنت که هنوز درگیر اجتناب ها نشدن معمولا لکنت های خفیفی دارن ولی افرادی که حسابی دارن با این اجتناب ها دست و پنجه نرم میکنن، رها شدنشون از لحظات لکنت کار سخت و پیچیده ای هست و به این افراد پیشنهاد میشه که حتما درمانشون رو با یک گفتاردرمانگر خبره و متخصص در زمینه درمان لکنت انجام بدن.

خب من عواملی که باعث ایجاد ، و یا حتی تشدید لکنت میشن رو ذکر کردم و امیدوارم با خوندن این مطلب بتونین جواب سوالتونو که لکنت چرا به وجود میاد، بگیرین و همچنین برای اقدام به درمان بهترین تصمیم رو بگیرین.

نویسنده : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟