حسادت در لکنت + حسادت به گفتار روان دیگران

حسادت در لکنت

حسادت در لکنت

در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث حسادت در لکنت می شود را برای شما شرح دهیم. تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

پیش گفتار

بعضی وقتها ، دست آوردها و داشته های دیگران ( مثل دانش ، درآمد ، جایگاه ، شهرت ، تاثیرگذاری ، و حتی گفتار روانشون و …) حس حسادت رو در ما بیدار میکنه . اگر افراطی باشه ، میل داریم اون فرد هم داشته هاشو از دست بده . اما اگر مثبت باشه و حالت غبطه داشته باشه ، با خودمون میگیم ای کاش من هم مثل اون بودم. و برای مثل او شدن تلاش میکنیم و به دلیل همین تلاش این احتمال هم وجود داره که به دست آورد اون فرد، دست پیدا کنیم.

میدونین نکته کجاست؟ اینجا که ما فقط به بخشی از وجود اون فرد حسادت میکنیم یا غبطه میخوریم. این نگاه دستچین شده که cherry_picking هم نامیده میشه یکی از عوامل نارضایتی و ناشادی ما انسانهاست. چنین احساساتی از عزت نفس پایین ، احساس ناامنی مداوم ، دوربودن از اهداف ، احساس بی ارزشی و عدم شناخت کامل خودمون ، نشات میگیرن.

 

حسادت در لکنت

عزت نفس پایین

افرادی که عزت نفس پایینی دارن احساس شکننده‌ای نسبت به خودشون دارن و به راحتی آسیب می‌بینن. تحقیقات نشون میده افرادی که عزت نفس پایینی دارن، نسبت به عدم پذیرش و تاییدشدن توسط بقیه بیش از حد حساسن. اونها ممکنه به شدت از خودشون انتقاد کنن، وقتی در خودشون خطایی مثل لکنت کردن می‌بینن خودشون رو بی رحمانه قضاوت می‌کنن، اون‌ها احساسات خودشون رو به صورت ناخوشایندی ابراز می کنن، کنترل خودشون رو از دست میدن، کودکانه رفتار می‌کنن و به طور خلاصه، رفتارهایی از خودشون نشون میدن که ممکنه خیلی زود از اونها پشیمون بشن.

برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد لکنت به صفحه لکنت زبان مراجعه کنید.

احساس ناامنی مداوم

ناامنی یک احساس و یا یک تفکره که اکثرمون توی شرایط مختلفی از زندگی باهاش مواجه شدیم و لمسش کردیم. احساس ناامنی رو با اصطلاح Insecurity، می شناسیم، موضوعیه که از حالات روانی افراد نشات میگیره و میتونه  توی بعضی از موارد با توجه به دلایلی که توی واقعیت وجود داره، واقعی باشه و توی برخی از موارد می تونه از یک سری تفکرات پوچ یا تجربیات منفی گذشته ویا عدم اعتماد به نفس و پایین بودن عزت نفس توی فرد، به وجود بیاد.

هدف

هدف همون چیزیه که برای شما درگیری و چالش ذهنی ایجاد می‌کنه و نتیجه تلاش، پشتکار و برنامه ریزی شماست. برای اینکه بتونین به هدفتون دست پیدا کنین، باید جزئیاتش رو بشناسین و دقیقاً بدونین که قراره برای رسیدن به اون هدف چه کارهایی رو انجام بدین. اهدافی که توی زندگیمون انتخاب میکنیم به کارهای روزمره ما جهت میدن. اگر مسیر رو اشتباه بریم، وقتی به اون هدف توجه میکنیم متوجه اشتباه خودمون میشیم و مسیر کارهامون رو درست می‌کنیم. و وای از زمانی که فاصله ی خیلی زیادی با هدفمون داشته باشیم ، اونجاست که راه رو گم میکنیم و درگیر احساسات ناخوشایند میشیم

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی باعث میشه حس ناامیدی و ناکافی بودن توی افراد ایجاد بشه. چنین احساسی اغلب علامت رایج افسردگیه اما ممکنه به دلیل عزت نفس پایین نادیده گرفته بشه. احساس بی ارزشی میتونه به دلیل اضطراب ایجاد بشه و عملکرد طبیعی رو توی زندگی روزانه برای افراد سخت تر کنه. ممکنه توی چنین حالتی فرد به راحتی نتونه برای دنبال کردن اهدافش، انگیزه کافی پیدا کنه چون احساس می کنه که هیچ چیز سرجاش نیست. برای همین خیلی مهمه که راه های مدیریت احساس بی ارزشی رو یاد بگیریم.

خود شناسی

همونطور که همه مون میدونیم هر فردی استعدادها و توانایی های زیادی داره که خدا بهش هدیه کرده، و اگر کسی تصمیم داشته باشه که در همه ی زمینه ها و ابعاد وجودی خودش رشد کنه، مهم ترین و اولین کاری که باید انجام بده اینه که استعداد ها و توانایی های نهفته خودش رو بشناسه. برای رسیدن به سطحی از آرامش و خوشبختی توی زندگی، خودشناسی یک کار خیلی ضروریه.

نکته آخر

پس برای رسیدن به سطح بالایی از رضایتمندی و دور شدن از حس حسادت ، باید روی کسب کردن حس پذیرش خودمون ، تمرکز کردن روی توانمندی هامون ، تقویت حس اعتماد به نفسمون و برقراری ارتباط بیشتر با دیگران و فراموش کردن تجربیات تلخ گذشته تمرکز کنیم. و همچنین تلاش کنیم که هرچه بیشتر خودمون رو بشناسیم ، اهداف واقعی و قابل دستیابی برای خودمون تعیین کنیم و برای رسیدن بهشون از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

به امید موفقیت در درمان لکنت

کسب اطلاعات بیشتر درباره مدرسه لکنت ایران بهترین مرکز گفتار درمانی.

نویسنده : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟