بهبودی خود به خودی لکنت + بررسی یک مقاله ی معتبر علمی

بهبودی خودبه خودی لکنت به صورت دیرهنگام

(ابعاد، تکنیک های گزارش شده و دلایل علمی) سلام ، میخوایم با هم این مقاله قوی با عنوان بهبودی خود به خودی لکنت زبان رو  به صورت خلاصه وار بررسی کنیم که هدفش بررسی این موارد هست :

1. بررسی تکنیک های بکار گرفته شده و دلایل بهبودی خودبه خودی لکنت بزرگسالان پس از 11 سالگی بدون درمان قبلی ، و علت غلبه بر لکنتشون.

2. بررسی اینکه آیا می تونیم تکنیک ها و دلایل علی رو به ابعاد منسجم (ذاتاً سازگار) مبدل کنیم.

3. اینکه آیا این ابعاد، اجزای درمانی مشترک رو منعکس می کنه؟

“Spontaneous” late recovery from stuttering Dimensions of reported techniques and causal attributions

روش مورد استفاده در این تحقیق :

شرکت کنندگان 124 بزرگسال یا نوجوان از هشت کشور (استرالیا، بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، اسرائیل، هلند و ایالات متحده آمریکا) بودن که پس از 11 سالگی بهبودی خودبه خودی لکنت رشدی رو گزارش کرده بودن که توسط  نظرسنجی یا پرکردن فرم به سوالات مقیاس در مورد 49 تکنیک ممکن و 15 علت علی پاسخ دادن. یک محدودیت سنی هم به منظور اطمینان از اینکه شرکت کنندگان میتونن شرایط بهبودی گزارش شده خودشون رو به خاطر بسپرن و اینکه بهبودی خود به خود قبل از بلوغ اتفاق نیفتاده، تعیین شده.

شرکت کنندها با میانگین سنی (44.5 سال) به شرکت کننده های جوان تر و مسن تر تقسیم شدن. پرسشنامه‌های تکمیل‌شده از 31 مؤسسه جمع‌آوری شده. یازده موسسه فقط در مورد گفتار اولیه یا فعلی شرکت کننده ها گزارش دادن و 20 مؤسسه اطلاعات کامل رو ارائه کردن. همچنین از شرکت‌کننده ها در مورد دلایلی که فکر می‌کردن ممکنه باعث بهبودی خودبه خودی لکنت اونها شده باشه، در 15 مورد با فرمت پاسخ مشابه با تکنیک‌ها سؤال شده.

مولفه هایی که توسط شرکت کننده ها از عوامل بهبودی شون بوده و بیان کردن شامل موارد زیر هست:

  • “من از یک محل کار جدید شروع کردم”. “مدرسه را تمام کردم”؛ “من محل اقامت خود را تغییر دادم”؛ “من با یک شریک جدید آشنا شدم”؛ “من به کشوری با زبان دیگری نقل مکان کردم.” که این جزء “تغییر زندگی” نامیده شد.
  • «اعتماد به نفس من افزایش یافت». “من دیگر سخنانم را منفی ارزیابی نکردم”؛ “من نسبت به واکنش دیگران نسبت به لکنت خود بی احساس شدم”؛ “دیگر قبول نکردم که من کسی هستم که لکنت زبان دارد.” این مؤلفه «تغییر نگرش» نامیده شد.
  • “من توسط افرادی که برایم مهم بودند انگیزه داشتم”. “من تصمیم گرفتم چیزی را در مورد لکنت خود تغییر دهم”؛ “به شخص مهمی گفتم که دارم روی لکنت خود کار می کنم”; “من با یک روانشناس/روان درمانگر مشاوره داشتم”. نام این مؤلفه «حمایت اجتماعی» گذاشته شد.

مولفه هایی که در ارزیابی ها مشاهده شده:

  • “بسط کلمات آغاز شده است”. “سخنرانی نامفهوم که به آرامی از هجا به هجا می چرخد”؛ «آخر یک کلمه را با ابتدای کلمه بعدی پیوند دادن»; “تغییر لهجه کلمه”؛ “با صدای عمیق تر صحبت کردن”؛ “بدون ضربان ساز خارجی ریتمیک صحبت کردن”. از اونجایی که خیلی از این تکنیک‌ها، به‌ویژه اون‌هایی که اغلب گزارش شدن، در درمان‌های بازسازی گفتار، مانند شکل‌دهی روانی گفتار یا درمان‌های مشابه به کار میرن، این عامل«تجدید ساختار گفتار» نامگذاری شد.
  • ” سعی کردن برای رسیدن به آرامش بیشتر”، “مواظب بودن که به اندازه کافی وقفه گفتار ایجاد کنن”؛ “زمان بیشتری برای فکر کردن از قبل به آنچه که باید بگویند و چگونه آن را بگویند”; “همیشه سعی کردن برای تمرکز روی شیوه صحبت کردن”؛ “تمرکز بر تنفس یکنواخت و آرام هنگام صحبت کردن”؛ “کاهش سرعت گفتار”، از اونجایی که بیشتر موارد به شیوه صحبت کردن متمرکز، اما آرام اشاره داره، این مؤلفه «گفتار آرام/ نظارت شده» نامیده شد.
  • “خواندن با صدای بلند برای خود یا برای کسی”؛ “تجزیه و تحلیل صداها و کلماتی که با آنها مشکل داشتن”؛ “شعر خواندن”؛ “خواندن متون با صدای بلند همراه با یک گوینده روان”؛ ” جلوی آینه با خودشان حرف زدن ” این جزء “Elocution” نامیده شد.
  • «سخنرانی های عمومی برگزار کردن»، “به طور فعال در بحث ها شرکت کردن”؛ «عمداً در موقعیت‌های سخت گفتاری شرکت کردن»، این مؤلفه که متشکل از مواردی بود که در رتبه دوم بیشترین استفاده کردن بود، «تقاضای گفتار جستجو شده» نامیده شد.
  • «برای سهولت شروع گفتار، چند ثانیه قبل از صحبت با چشم تماس برقرار کردن». “سعی کردن برای حفظ ارتباط چشمی، به خصوص زمانی که لکنت بشه یا انتظارش باشه”. این مولفه «اطمینان» نامیده شد.
  • «درس آواز خواندن» و «درس بازیگری خواندن» این مولفه «اجرای صحنه» نامیده شد.

 برای کسب اطلاعات چگونه لکنت زبان را درمان کنیم به صفحه لکنت زبان مراجعه کنید.

بهبود خود به خودی لکنت

مورد دیگر در بهبود خود به خودی لکنت:

در مورد تکنیک های گزارش شده، در هیچ موردی، نه از نظر سن و نه از نظر جنسیت، تفاوت معنی داری وجود نداشت. فقط اینکه شرکت‌کننده های مسن‌تر، بیشتر از شرکت‌کننده های جوان‌تر، اغلب گزارش دادن که نسبت به واکنش‌های دیگران نسبت به لکنت خودشون بی ا‌حساس شدن.

فقط تعداد کمی از مطالعات قبلی (فین، 1996، 1997؛ فین و همکاران، 2005) در مورد تکنیک هایی که توسط افراد با بهبودی خودبه خودی لکنت به صورت دیرهنگام استفاده شده، گزارش دادن. رایج‌ترین تکنیک‌ها کاهش سرعت گفتار، تغییر الگوی گفتار و تنفس گفتاری کنترل‌شده بوده. آرام‌سازی (یکی از 15 شرکت‌کننده)، تغییر در نگرش نسبت به خود، تغییر محیط، و یادگیری نواختن ساز بادی، کمتر رایج بود که مورد دوم توسط دو نفر از 14 شرکت‌کننده گزارش شده. نتایج حاضر محبوبیت کاهش سرعت گفتار و تغییر الگوی گفتار رو تأیید می‌کنه. برخلاف یافته‌های قبلی، تکنیک‌های تمدد اعصاب نادر نبودند، اما محبوب‌ترین روش‌ها هم نبودند. تکنیک‌های آموزش مهارت‌های گفتاری و جستجوی موقعیت‌هایی با نیازهای گفتاری بالا، که در مطالعه کنونی نسبتاً مکرر گزارش شدن، در یافته‌های قبلی خیلی وجود ندارن.

در مورد اسناد علّی برای بهبودی خودبه خودی لکنت به صورت دیرهنگام، مطالعات قبلی به عنوان رایج‌ترین عامل، افزایش اعتماد به نفس و افزایش انگیزه برای تغییر گفتار و تغییرات مستقیم گفتار رو ذکر کردن. اسناد علّی کمتررایج عبارت بودن از آرامش و درک بیشتر از مشکل گفتاری خود . مطالعه حاضر، به وضوح، نقش برجسته اعتماد به نفس رو تأیید می کنه، با افزایش اعتماد به نفس تمایل به تغییر هم زیاد میشه.

سخن آخر :

این یافته‌ها ممکنه منجر به این سوال بشه که ابعاد بهبودی دیرهنگام گزارش‌شده تا چه حد شبیه اجزای درمان‌های موفق لکنته و آیا این بینش‌ها می‌تونن توسعه درمان رو نشون بدن. راهبردهای خود گزارش شده برای بهبودی دیررس “خود به خودی” از لکنت به دو دلیل می تونه مشابه روش های موثر درمان لکنت باشه. اولاً، روش‌های درمانی موجود نه تنها بر ملاحظات نظری و یافته‌های تجربی، بلکه بر تجربیات مثبت بزرگسالان دارای لکنت زبان که با تکنیک‌ها و رویکردهای خاص ساخته شدن، مبتنی هست.

ثانیاً، نمی تونیم این رو مسلم بدونیم که همه بهبودهای دیررس گزارش شده واقعاً “خود به خودی” بودن. در عوض، ممکنه فرض بشه که بسیاری از افرادی که بهبودهای “خود به خود” رو گزارش می کنن، تا حدودی از تکنیک هایی استفاده می کنن که در درمان های قبلی یا از منابع دیگه یاد گرفتن. مؤثرترین و محبوب‌ترین روش‌های درمانی برای لکنت در نوجوانان و بزرگسالان، در درجه اول روش‌های بازسازی گفتار، مانند شکل دادن به گفتار روان یا گفتار کشیده، و در مرحله دوم، روش‌های بازسازی لکنت مانند اصلاح لکنته( همونطور که با بررسی سیستماتیک اخیر در مورد اثربخشی نشون داده شده ).

بنابراین، انتظار میره که استراتژی‌های بهبودی دیرهنگام «خود به خودی» شامل تکنیک‌هایی باشه که مؤلفه‌های درمان‌های مؤثر و رایج لکنت زبان رو منعکس می‌کنه و ممکنه به ساده ‌سازی درمان‌ها به مؤلفه‌ های ضروری اونها کمک کنه.

ترجمه توسط : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

مشاهده پیج اینستاگرام مدرسه لکنت ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟