لکنت متوسط چیست + بهترین مرکز گفتار درمانی

لکنت متوسط

لکنت متوسط چیست؟

لکنت متوسط ممکنه در هر سنی وجود داشته باشه ولی معمولا این میزان لکنت رو در بین کودکان 6-13 سال مشاهده میکنیم.

دوتا ویژگی وجود دارن که لکنت متوسط رو از لکنت اولیه متمایز میکنه

1. اینکه کودک از لکنتش میترسه.

2. کودک به ترس از لکنتش ، با اجتناب جواب میده ( اجتناب یعنی چی؟ یعنی کودک کلمه ش رو عوض میکنه ، ممکنه کلمه ای که میترسه روی اون لکنت کنه رو اصلا توی حرف هاش استفاده نکنه ، ممکنه وقتی ازش سوالی میپرسین با اینکه جوابشو میدونه ، بگه نمیدونم . ممکنه بچه ی خجالتی نباشه ولی به دلیل اینکه جواب نمیده به نظر بیاد که خجالتیه و …) پس ترس نه فقط توی کلمات بلکه به موقعیت ها هم تعمیم پیدا میکنه. رشد این اجتناب ها خیلی به واکنش شنونده ها بستگی داره ، این یعنی اینکه شما میتونین با یادگرفتن واکنش درست، به کودک دارای لکنت کمک کنین که اجتناب ها در اون رشد پیدا نکنن.

لکنت متوسط هم یکسری رفتارهای مرکزی داره که الان باهاشون آشنا میشیم.

برای آشنایی با خدمات بهترین مرکز گفتار درمانی ایران این صفحه را مطالعه کنید.

لکنت متوسط

رفتارهای مرکزی کودکان یا افراد دارای لکنت متوسط

افرادی که لکنت متوسط دارن ممکنه تکرار یا کشیده گویی هم داشته باشن اما قابل توجه ترین رفتار لکنت اونها ، گیر یا همون بلاک هست. بلاک ها با افزایش سفتی ، زیاد میشن ( البته شروع این رفتارها توی لکنت اولیه ست، به همین دلیله که درمان بلافاصله بعد از شروع لکنت باید انجام بشه) . کودکی که لکنت متوسط داره ، با ایجاد وقفه در جریان هوا ، صدا یا حرکت یا هرسه لکنت میکنه. بعد تلاش میکنه تا دوباره صحبت کنه. کمتر توسط لکنتش غافلگیر میشه و میتونه اونها رو پیش بینی کنه.

بلاک های این افراد چگونه است؟

بلاک های افرادی که لکنت متوسط دارن اغلب با سفتی حنجره ای افزایش یافته شناخته میشن اما بلاک ها میتونن در جاهای دیگه هم رخ بدن. اون بخش تکرار شده توی بلاک ها ممکنه با تکرار اشتباه گرفته بشه. حتی گیرها میتونن درون خودشون کشیده گویی هم داشته باشن. پس تکرار ، کشیده گویی و بلاک ، هر سه تاشون منعکس کننده ی رفتارهای مشابهی هستن که همونطور که لکنت پیشرفت میکنه ، در طول یک تنش افزایشی ممتد ، به خصوص توی حنجره دیده میشن.

رفتارهای ثانویه ی کودکان یا افراد دارای لکنت متوسط

ناامیدی از عدم توانایی تولید صدا + مواجه شدن با شنونده های متعجب و ناراحت باعث میشه که رفتارهای گریزی که توی لکنت اولیه وجود داشتن ، توی لکنت متوسط ، پیچیده تر بشن و بسامدشون هم بیشتر بشه. اجتناب از کلمه ، اجتناب از موقعیت ، استفاده از شکل های زیرکانه ی اجتناب که معمولا گفتاردرمانگران اسم اون ها رو آغازگر میذارن، از جمله ی این پیچیدگی هاست.

یکی از دانشمندان این حوزه ، به نام «ون رایپر» تکنیک های اجتناب از کلمه رو فهرست کرده:

  • آغازگرها : اسمت چیه ؟ ( آم … رضا)
  • جانشین سازی : اسمت چیه ؟ (اسم خودت چیه؟)
  • حاشیه پردازی : اسمت چیه ؟ (بهم میگن رضا )
  • به تعویق انداختن : اسمت چیه ؟ (اسم من رضاست)
  • شیوه های ضدانتظاری : اسمت چیه ؟ ( خنده…..رضا )

این تکنیک ها بعد یک مدت توسط فرد دارای لکنت به شکل سریعتر و زیرکانه تری انجام میشه . و هر فردی برای اجتناب هاش یک الگوی منحصر و مخصوص به خودش رو داره که معمولا این الگوها تمرکز اصلی درمان رو تشکیل میدن.

نکته : برای توصیف این اختلال ، کلمه ی ‹لکنت› صحیح و عبارت «لکنت زبان» غلط میباشد.

در بهترین مرکز گفتار درمانی ایران لکنت خود را درمان کنید.

احساسات و نگرش های افراد دارای لکنت متوسط

این افراد از ناامیدی های گذرا و شرمندگی های کوچیکی که توی لکنت اولیه وجود داشت رد شدن و خیلی وقتها به خاطر این گیرها و بلاک ها احساس درماندگی میکنن. اونها در اکثر اوقات ، وقوع لکنت و واکنش شنونده ها رو پیش بینی میکنن. این تجربه ها ، گرفتاریهایی مثل ترس ، شرمندگی و خجالت رو با لکنت همراه میکنن . این احساسات معمولا خیلی وقتها با فرد دارای لکنت همراه نیستن ولی لکنت رو از یک مشکل آزاردهنده تبدیل به یک مشکل جدی میکنن.

یک اتفاق تاثیرگذاری که توی سنین کودکی میفته و باعث این احساسات میشه ، رشد شناختی بچه هاست که توی حدود سن 3-4 سالگی شروع میشه و کودک رو قادر میکنه تا خودش رو با همسن و سالاش مقایسه کنه. با شروع مدرسه ، همسن و سالان کودک بیشتر روی اون تاثیر میذارن و حتی ممکنه ازش انتقاد کنن. در نتیجه ، افزایش خودآگاهی منفی کودک از گفتارش منجر به ایجاد احساس آشفتگی ، شرم و گناه میشه، و هر کودکی احساس منفی خودش رو به یک شیوه ای ممکنه بروز بده. همه ی اینها نشون میده که احساسات و نگرش های کودک در حال مملو شدن از ترسه.

برای درمان لکنت چیکار کنیم؟

برای درمان لکنت متوسط بایستی به یک گفتاردرمانگر متخصص در حیطه ی درمان لکنت مراجعه کنین تا ابتدا فرزندتون مورد ارزیابی قرار بگیره و رویکرد درمانی مناسب کودک اتخاذ و انجام بشه و از اونجایی که درمان لکنت کودکان ، خانواده محور هست ، بایستی توجه کافی رو داشته باشین که درمانگر شما والدین رو در جریان کامل روند درمان کودک بگذاره و آموزش های لازم رو به شما انتقال بده تا با همکاری با هم بتونین چراغ لکنت رو برای همیشه خاموش کنین.

ما در بهترین مرکز گفتار درمانی مدرسه لکنت ایران توسط ارائه درمان های معتبر علمی توسط گفتاردرمانگران تخصصی لکنت در سطح کشور، به صورت حضوری و آنلاین ، به شما کمک میکنیم که چراغ لکنت رو با توان خودتون خاموش کنین.

نویسنده مقاله : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟