لکنت شدید چیست + راه های درمان لکنت

لکنت شدید

لکنت شدید چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با لکنت شدید آشنا کنیم. آخرین سطح رشدی/درمانی لکنت ، لکنت پیشرفته یا شدیده. این میزان لکنت ، به جای اینکه توسط تفاوت در الگوی لکنت یا پروسه های زیربنایی ، ازسایر سطوح متمایز بشه ، بیشتر توسط خود فرد دارای لکنت مشخص میشه. این سطح مختص نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان هست و معمولا در رنج سنی 14 سال و بالاتر مشاهده میشه.

ویژگی های این افراد چگونه است؟

درمان توی این سطح با سایر سطوح کمی متفاوته و فرد میتونه مسئولیت درمانش رو به عهده بگیره، و ظرفیت زیاد فرد برای کار مستقل ، جبران کننده ی تاریخچه ی طولانی مدت لکنته.توی این سطح ، الگوهای لکنت با رفتارهای تنش، گریز و اجتناب، تثبیت شده. عواطفی مثل ناامیدی، ترس ، گناه و خصومت شکل گرفته. باورهای فرد به دلیل اینکه از این موضوع که مردم در مقابل لکنت کم صبر هستن ، تخریب شده. خودش رو فردی لکنتی میدونه ، به جای اینکه فردی بدونه که فقط گاهی لکنت میکنه، زندگیش رو بر طبق موقعیت های گفتاری همراه با ترس شکل میده، و ارتباطش با دوستانش،و همچنین فعالیت های اجتماعی و شغلیش تحت تاثیر لکنت قرار میگیره.

مدرسه لکنت یکی از بهترین مرکز گفتار درمانی در ایران می باشد که شما می توانید به صورت مجازی در کلاس های لکنت شرکت کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبان سایت تماس بگیرید.

لکنت شدید

رفتارهای مرکزی افراد دارای لکنت شدید

معمولا بلاک اصلی ترین رفتار مرکزی اونهاست که نوعی وقفه در صدا و حرکته. ممکنه با لرزش همراه باشه (لرزش لب، فک یا زبان) بعضی از رفتارهاشون ، طولانی تر و پرتنش تر از افرادیه که لکنت متوسط دارن، اما حتما رفتارهای یکسانی هستن. لرزش ها وقتی رخ میدن که لکنت همراه با هیجانات قوی باشه. گاهی اوقات تکرار هم وجود داره(شبیه تکرارهایی که در لکنت اولیه وجود داره، سفت ، با سرعت زیاد و در تقاطع زمانی نامنظم). اجتناب های کاملا حرفه ای دارن به طوری که ممکنه اصلا متوجه لکنتی بودن فرد نشیم!

رفتارهای ثانویه افراد دارای لکنت شدید

اجتناب هایی شبیه لکنت متوسط دارن اما شدیدتره ، بعضی از رفتارهاشون از بقیه رفتارهاشون آشکارتره، لکنت رو پیش بینی میکنن و رفتارها و شیوه های زیرکانه ای برای اجتناب دارن، از قرار گرفتن در موقعیت های کلامی مثل سخنرانی یا سفارش غذا ، با رفتن به دستشوری یا بیماری و سردرد و … اجتناب میکنن و وظیفه ی خودشون رو به دیگری محول میکنن. رفتارهای مرکزی این افراد زمانی خودشون رو نشون میدن که ازشون بخوایم بدون اینکه از رفتارهای ثانویه استفاده کنن صحبت کنن و به طور آشکار لکنت کنن. ( اون افرادی که این تکلیف رو به خوبی انجام بدن به درمان هم راحت تر جواب میدن)

در بهترین مرکز گفتار درمانی چراغ لکنت خود را خاموش کنید.

احساسات و نگرش های افراد دارای لکنت شدید

این افراد احساس میکنن که لکنت خارج از کنترلشونه  و این مسئله از تصور اینکه دیگران چطور بهش نگاه میکنن ناشی میشه. چنین تجربیاتی به تدریج نگرش های فرد رو به سمت احساس درماندگی ، ناامیدی ، خشم و ناکامی سوق میده. درمان برای اونها یک شکل سربازکردن زخم های کهنه است . کسانی که خطر تغییر رو میپذیرن ، وارد درمان میشن و موفق میشن.

پروسه های زیربنایی آنها

لکنت پیشرفته برخلاف سطوح دیگه ی لکنت ، به میزان خیلی کمی از عوامل سرشتی و رشدی و محیطی تاثیر گرفته . فشارهای رشدی محیطی روی گفتار و زبان برداشته شده ، تفاوتهای عملکرد سیستم اعصاب مرکزی به واسطه ی بلوغ و یادگیری کاهش پیدا کرده ، روش مغز برای صحبت کردن به صورت یک توالی شکل گرفته ، الگوهای تنش و رفتارهای گریز و اجتناب های کلمه و موقعیت به صورت اتوماتیک دراومده ، و یک خود پنداره ی پایدار منفی توسط تجربیات فرد از لکنت و واکنش شنونده ها شکل گرفته. همونطور که میدونیم ، ادراک یک فرد از خودش ، روی ادراک فرد از نظر دیگران در مورد خودش تاثیر میذاره که این مسئله باعث سخت تر شدن برقراری تعامل اجتماعی برای فرد میشه. درمان این افراد شامل کار روی جنبه های شناختی مشکل ، متمرکز شدن به صورت مستقیم روی اجتناب های آنها ، از بین بردن شرطی شدگی ترس و تغییر برخی پاسخ ها هست. به همین دلیل توصیه میشه این افراد درمانشون رو با گفتاردرمانگرانی که به صورت تخصصی بر روی درمان لکنت بزرگسالان فعالیت میکنن شروع کنن تا دوره ی درمان جامعی داشته باشن. حتما سایر سطوح رشدی/درمانی لکنت رو که در سایر صفحات سایت منتشر شده مطالعه کنین.

ما در بهترین مرکز گفتار درمانی به شما کمک می کنیم برای همیشه از شر لکنت خلاص شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه بهترین مرکز مراجعه کنید.

نویسنده : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟