مقاله مقایسه ای درمان لیدکامب و وستمید برای لکنت

سوالات متداول درباره لکنت
مقاله مقایسه ای درمان لیدکامب و وستمید برای لکنت

A three-armed randomized controlled trial of Lidcombe Program and Westmead Program early stuttering interventions

یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده سه قسمتی از برنامه های لیدکامب و برنامه وستمید برای لکنت زبان اولیه.

 

خلاصه مقاله :

Authors: Natasha Trajkovski, Sue O’Brian, Mark Onslow,Ann Packman, Robyn Lowe, Ross Menzies, Mark Jones, Sheena Reilly.

این مطالعه یک مطالعه کنترل شده تصادفیه که 3 تا گروه داره. توی این مطالعه اومدن از بین کودکان 2 تا 6 سالی که Early Stuttering بودن با انتخاب تصادفی 91 کودک رو که 60 تا از اونها پسر و 31 دختر بودن رو به مدت 9 ماه تحت درمان قراردادن. به گروه اول که 33 نفر بودن درمان لیدکامب ، به 28 نفر درمان Westmead و به 30 نفر هم که گروه سوم بودن درمان Westmead رو به همراه بازخورد های کلامی لیدکامب ارائه کردن.

مهم

قبل و بعد از درمان هم کودکان رو مورد ارزیابی شدت لکنت قرار دادن. البته توسط SLP هایی که نمیدونستن کودکی که ارزیابی میکنن کدوم درمان رو دریافت کرده. و از لحاظ زبانی هم بچه هارو مورد ارزیابی قرارندادن تا معیار خروج داشته باشن. و بعضی از این بچه ها مشکلات زبان بیانی یا درکی هم داشتن ولی داخل این مطالعه قرار گرفتن.

بعد از دریافت 9 ماه درمان ، زمانی که بچه هارو مورد ارزیابی قرار دادن ، دوتا 10 دقیقه ارزیابی به صورت مکالمه تلفنی انجام شد. یکیش با یکی از اعضای خانواده و یکیش با یک فرد غریبه انجام شده و شدت لکنت بچه هارو توی این مکالمات ارزیابی کردن و کاهش شدت لکنت رو در هر سه گروه مشاهده کردن.

نتایج مقاله مقایسه ای درمان لیدکامب و وستمید برای لکنت

در گروه اول که لیدکامب دریافت کرده بودن میانگین ss% بچه ها 1/35 بوده. در گروه دوم که برنامه Westmead رو دریافت کردن میانگین ss%  بچه ها 2/02 بوده. و در گروه سوم که برنامه Westmead رو به همراه بازخوردهای کلامی لیدکامب دریافت کرده بودن میانگین ss% بچه ها 1/99 بوده که هر سه اونها نتایج بسیار خوبی هستن.

از نتایج دیگه این مطالعات ، به نظر میاد که در مرحله اول درمان ، مراجعات کلینیکی برای لیدکامب بیشتر از Westmead بوده. و در مقابل ریزش برنامه Westmead بیشتر از لیدکامب بوده.

هدف این مطالعه

هدف این مطالعه این بوده که ببینن آیا اضافه کردن بازخوردهای برنامه لیدکامب به برنامه Westmead باعث کاهش ریزش مراجع میشه یا نه. چون داخل مطالعه ای که برای برنامه Westmead انجام شده ریزش 53٪ رو مشاهده کردن و داخل این مطالعه ریزش لیدکامب 27٪ ، ریزش برنامه Westmead تنها 43٪ و ریزش برنامه Westmead به همراه بازخوردهای لیدکامب 42٪ گزارش شده.

دلایل ریزش

دلایل ریزش رو به این صورت اعلام کردن که چون والدینی که در این مطالعه بودن به یک مرکز تحقیقاتی مراجعه کردن پس حتما از خانواده های سطح بالایی بودن. به همین دلیل بیشترشون درمان رو تا انتها ادامه دادن. (نسبت به مطالعه ای که با این مطالعه مورد قیاس قرارگرفته).

دومین دلیل این مورد ذکر شده که چون همه بچه هایی که مشکل زبانی هم داشتن در مطالعه حضور داشتن و پیشرفت زبانیشون باعث شده والدینشون درمان رو تا انتها پیش ببرن.

و دلیل سوم این بوده که حتی بچه های کمتر از 3 سال هم پذیرش شدن و شاید این نشون میده که برنامه Westmead برای این رنج سنی یعنی 2 تا 3 سال مناسبتره و باعث پیشرفتشون میشه.

نکته

البته ذکر شده که ریزش های این 3 گروه میتونه بگه که نتایج به دست اومده خیلی قابل اطمینان نیستن و باید دوباره روی این مسئله کار بشه. این مقاله عالی که نویسندگان بسیار معروفی داره و در مجله Journal of Fluency Disorders در تاریخ 6 May 2019 چاپ شده رو میتونید از لینک زیر دانلود کنین.

(این خلاصه فقط با مرور سریع مقاله نوشته شده و برای حصول اطمینان از نتایج و روش کار این مطالعه بهتره که اصل مقاله رو مطالعه بفرمایید. )

تهیه کنندگان : هانیه گل محمدی - لیلا اسماعیلی ( گفتاردرمانگران تخصصی مدرسه لکنت ایران )

پیج اینستاگرام مدرسه لکنت ایران

دانلود مقاله

 


دیگر مطالب:

تأثیر منابع مختلف افشای لکنت روی درک ما از کودک دارای لکنت (254 بازدید)

درمان پذیرش و تعهد برای بزرگسالانی که لکنت دارند (308 بازدید)

اصول مشاوره موثر در درمان لکنت (703 بازدید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟