سوالات متداول درباره لکنت + پاسخ توسط گفتار درمانگر

سوالات متداول درباره لکنت

سوالات متداول درباره لکنت

در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات متداول درباره لکنت شما پاسخ دهیم.

1. در مدرسه لکنت ایران درمان لکنت بزرگسالان هم انجام می دهید؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: بله، گفتار درمانگران در زمینه انواع اختلالات گفتاری و زبانی و مشکلات بلع، فعالیت می کنند. مدرسه لکنت ایران همه نوع مراجع دارای اختلال گفتاری را ویزیت می کند چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین.

اما به صورت اختصاصی در حیطه درمان لکنت کودک، نوجوان و بزرگسال فعالیت داریم.

2. لکنت در چه سن هایی درمان می شود؟

یکی از سوالات متداول درباره لکنت که بسیار از ما می پرسند سن درمان لکنت می باشد. درمان لکنت محدودیت سنی ندارد. حتی یک فرد 60 ساله هم درمان میشود. حتی یک کودک 2 ساله هم درمان میشود فقط روش های درمانی در هر رده سنی با دیگر رده ها متفاوت می باشد.

3. هزینه درمان آنلاین برای لکنت چه مقدار می باشد؟

اول باید گفت برای درمان اقدام کنید. هزینه درمان حضوری و آنلاین توسط سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان و همچنین انجمن گفتار درمانی ایران به صورت سالانه یا هر 6 ماه یکبار تنظیم و مصوب میشود. و مبالغ دریافتی از شما ، دقیقا مطابق با تعرفه می باشد. و در صورت اقدام برای درمان ، بر طبق تعرفه مصوب همان سال به اطلاع شما خواهد رسید.

4. علت لکنت چیست؟

خیلی عوامل هستند که باعث بروز لکنت می شود همانند: استرس زیاد و خلق و خوی حساس، ژنتیک، فشار روحی و روانی، آسیب مغزی به خصوص در سن بزرگسالان، دو زبانگی و یا چند زبانگی وسابقه خانوادگی و. .. اما هیچکدام از این عوامل ، علت ایجاد لکنت نیستند بلکه عواملی هستند که دست به دست هم داده اند تا لکنت بروز پیدا کند.

متاسفانه هنوز علت قطعی ایجاد لکنت توسط دانشمندان کشف نشده است. البته گفته شده که یکسری عوامل همچون ژنتیک و فشارهای محیطی ، بیشترین تاثیر را بر روی ابتلای افراد یا کودکان به لکنت دارند.

5. برای درمان لکنت باید چیکار کنیم؟

پاسخ این سوال تنها در گفتار درمانی می باشد. شما می توانید با شروع کلاس های گفتار درمانی لکنت خود را درمان کنید. لکنت نیز همچون سایر اختلالات یا بیماری ها ، نیاز به انجام ارزیابی های تخصصی و معاینات لازم دارد تا بتوان رویکرد درمانی مناسبی برای درمان آن انجام داد.

به امید موفقیت شما در مسیر درمان لکنت

لیلا اسماعیلی ، گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

ادامه سوالات

سوالات متداول درباره لکنت

6. بهترین مرکز گفتار درمانی کجاست؟

مدرسه لکنت ایران اولین مرکز در ایران می باشد که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین و به شکل تخصصی در حیطه درمان لکنت فعالیت میکند. مهم نیست که شما از کدام شهر ایران باشید. کافی است با درخواست درمان لکنت و ارسال پیام به شماره 09915473203 و ارتباط گرفتن با منشی مدرسه لکنت ، با یک گفتاردرمانگر تخصصی لکنت در شهرتان(درمان حضوری) یا در شهرهای دیگر(درمان آنلاین) ارتباط بگیرید. تا برای همیشه چراغ لکنت را خاموش کنید. برای کسب اطلاع بیشتر از مدرسه لکنت ایران به صفحه بهترین مرکز گفتار درمانی مراجعه کنید.

7. آیا ترس علت لکنت می باشد؟

ترس علت لکنت نمی باشد بلکه عاملی است که باعث می شود لکنت شما آشکار شود. یکی از ویژگی های لکنت این هست که در صحبت کردن در زمان تنهایی، صحبت با افراد آشنا، صحبت با کودکان کوچک تر و در شعر خواندن، شدت لکنت کم می شود و یا لکنتی رخ نمی دهد. اما این موضوع نباید باعث شود تا شما به اشتباه فکر کنید که نوع لکنت شما یا کودک شما با دیگران متفاوت است. و نیاز به درمان های دیگری جز گفتاردرمانی دارید!

8. آیا لکنت فقط ارثی است و یا تحت شرایط محیط هم می تواند ایجاد شود؟

لکنت یک اختلال چند عاملی می باشد. یعنی چندین عامل در به وجود آمدن لکنت موثر می باشند. برای مثال در یک کودک ممکنه محیط هم عامل بروز دهنده لکنت باشد. حتی در برخی از کودکان چندین عامل دست به دست هم میدن تا باعث بشن آن کودک مستعد لکنت شود. این که بفهمید کودک من چرا دچار لکنت شده در روند درمان خیلی کمک کننده نمی باشد.

لکنت بر اثر هر عاملی هم ایجاد شود قابل درمان می باشد پس تلاش نکنید علت لکنت را پیدا کنید. درمانگر شما بعد از تاریخچه گیری و ارزیابی های لازم علت احتمالی لکنت فرزند شما را کشف می کند و درمان مناسب را ارائه می دهد. فقط کافی است با درمانگرتان صادق باشید و نهایت همکاری را انجام دهید.

9. مصرف مواد غذایی در بهبود و تشدید لکنت تاثیر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، متاسفانه تاثیر تغذیه در درمان و تشدید لکنت رد شده است. فقط در برخی از افراد ممکن است کمی کاهش یا افزایش بر اثر استفاده برخی از مواد غذایی مشاهده شود که کلی نیست و نمیتوان آن را به دیگران هم تعمیم داد.

پس اگر کسی به شما گفت که مثلا فلان شخص با خوردن مواد غذایی گرم لکنتش درمان شد! ابتدا تاثیر مواد غذایی گرم یا سرد را روی خود یا فرزندتان بررسی کنید و اگر تاثیر خاصی مشاهده کردید ، آن را با درمانگرتان درمیان بگذارید و به توصیه ایشان عمل کنید. زیرا محروم شدن از مواد غذایی خاص به منزله نرسیدن ویتامین های لازم به بدن میباشد و عقلانی نیست.

10. دعوای اولیا در روند درمان تاثیر می گذارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله محیط در روند بیماری بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از والدین احساس گناه ناشی از شروع لکنت کودک پس از مشاهده دعوای آنها را دارند. اما به این والدین بایستی گفت که لکنت یک اختلال چندعاملی است و اگر شاهد دعوای شما نمی بود ، احتمالا با دلیل دیگری بالاخره لکنت کودک بروز پیدا میکرد. پس بهتر است گذشته را رها کنید چون ارتباط صمیمانه شما و اصلاح محیط بسیار در امر درمان کامل لکنت موثر است.

اگر هنوز به پاسخ سوال های خود نرسیده اید در قسمت ثبت دیدگاه سوال های خود را بپرسید تا توسط گفتار درمانگران به پاسخ خود برسید. (سوالات به صورت ناشناس نمایش داده میشود)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟