گفتار درمانی – کلینیک تخصصی درمان لکنت

مرکز گفتار درمانی

گفتار درمانی : مفهوم و معنای گفتار درمانی در کودکان و بزرگسالان

بهترین مرکز درمان لکنت

همگی ما دوست داریم به پاسخ این سوال مهم دست پیدا کنیم که بالاخره ، راه های درمانی مانند هیپنوتیزم، دارودرمانی، هامیوپاتی، طب اسلامی، طب شیعی، طب سنتی، طب سوزنی، فرادرمانی، طب گیاهی، نروفیدبک ، ماساژ درمانی و … که هر روزه درباره ی آنها میشنویم در درمان لکنت موثر هستند یا خیر، و فقط باید به گفتاردرمانی مراجعه کرد؟

گفتار درمانی

با توجه به ماهیت چند بعدی لکنت ، درمانهای متعددی از دیدگاه های مختلف ارائه شده.

و اتفاقا این واژه چند بعدی گاهی توجیه کننده تمامی ابداعات غیر علمی و بازاری هم بوده.

در صورتی که وقتی چند بعدی بودن لکنت مطرح میشه مباحث متعددی هم می بایست پاسخ داده بشه.

 

درمان های مطرح شده برای لکنت، از دیرباز تاکنون ، بسیار زیاد ، متفاوت و گاهی اغوا کننده بوده.

 

از درمانهای مبتنی بر علل فیزیولوژیک گرفته تا درمانهای صرفا مبتنی بر افکار و احساسات و یا تغییر محیط و درمان هایی که در حیطه طب مکمل و سنتی قرار می گیرن و درمان هایی که اصلا درمان نیستن و شاید بتونیم این تشبیه معقول به محسوس را بیان کنیم که ” که فرد دارای لکنت گاهی در جنگل درمان های مختلف گیج و سر درگم میشه”.

و شناخت راه از بیراهه گاهی سخت و طاقت فرسا میشه. اما مهمترین کلید واژه در این سوال ” موثر بودن ” هست. که سه سوال عمده رو به ذهن ارسال می کنه :

سوالاتی همچون :

  • موثر بودن از نظر چه کسی ؟
  • موثر بودن تا چه حدی ؟
  • موثر بودن تا چه زمانی ؟

 

در پاسخ به سوال اول شاید بهترین منبع ، تجربه خود افراد دارای لکنت باشه.

در تحقیقات متعدد و در کشورهای مختلف و از جمله در کشور خود ما ، به طور کلی افراد معتقدند بودن که استفاده از درمان های نامبرده تاثیر چندانی نداشته.

و اینکه اگر برای همین سوال ما فعالیت مبتنی بر شواهد رو به عنوان خط کش اندازه گیری مطرح کنیم به جز دارو درمانی که در برخی تحقیقات انجام شده، برای سایر درمان های ذکر شده هیچ منبع علمی دقیق و مشخصی وجود نداره.

 

تقسیم بندی کلی درمان لکنت :

 

  1. درمان هایی که موثر بودن اونها ثابت شده
  2. درمان هایی که در حال ثابت شدن هستن.
  3.  درمان های معجزه آسا!

 

لذا بسیاری از این درمان های ذکر شده رو می تونیم جزو دسته سوم قرار بدیم ( به این معنی که ممکنه بر روی یک نفر جواب داده باشه اما نمی تونیم اون رو برای عموم تجویز کنیم ) و این نکته رو هم در نظر داشته باشیم که یک سری حد و مرزهایی هم وجود داره.

 

به طور مثال اکثر درمان های ذکر شده در صورت سوال جزو طب مکمل هستن و برخی حتی جزو این حوزه هم قرار نمی گیرن. پس باید بدونیم که بسیاری از موارد ذکر شده حتی به عنوان درمان هم تلقی نمیشن.

 

درباره سوال دوم ” که موثر بودن تا چه حدی ؟ ” رو مطرح میکنه ، باید بگیم که در اختلال لکنت و درمان اون این مسئله از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

چون یکی دامنه تاثیر اهمیت داره ( مکان ها و افراد و اینکه این تاثیر تا چه حد در شرایط و با افراد مختلف جواب داده ) و یکی وسعت تاثیر ( اینکه این درمان مشخص تا چه حد بر روی جنبه های مختلف لکنت تاثیر گذار بوده ؟)

 

که اگر از این بعد نگاه کنیم می تونیم بگیم که تاثیر گذاری درمان های ذکر شده عمدتا محدود خواهد بود.

 

و درنهایت در پاسخ به سوال سوم ( موثر بودن تا چه زمانی؟) می تونیم بگیم ( اگر هم بپذیریم که موثر بودن) اما باید بگیم که این تاثیر و تغییر مقطعی خواهد بود. چون این تغییر به اراده خود فرد صورت نگرفته و موقتی هست.

تشخیص لکنت و گفتار درمانی

گفتاردرمانی کودکان

درنهایت برای استفاده از درمان های مناسب پیشنهاد میشه که به مراکزی که به این منظور ایجاد شدن و از سازمان نظام پزشکی مجوز فعالیت دارن مراجعه کنید. رویکردهای درمانی لکنت کودکان با رویکردهای درمانی لکنت در سایر سنین متفاوت هست و فقط آسیب شناسان گفتار و زبان که در این حیطه به صورت تخصصی فعالیت میکنن ، اشراف کامل به اونها دارن و میتونن شما رو به نحو احسنت راهنمایی کنن.

 

گفتاردرمانی بزرگسالان

متاسفانه ما آسیب شناسان گفتار و زبان ، شاهد هستیم که بیشترین مراجعه از سوی افراد به کلینیک های گفتاردرمانی ، والدین هستن که به جهت درمان فرزندانشون مراجعه میکنن. و زمانی که علت تاخیر زیاد در مراجعه رو از بزرگسالان جویا میشیم با این دلیل از سمت اونها مواجه میشیم که گفتاردرمانی مختص کودکان هست و برای ما که به بزرگسالی رسیدیم مناسب نیست. قابل ذکره که روشهای درمانی اختلالات گفتاری از هر نوع ، با توجه به سن افراد ، توسط محققین و دانشمندان این حوزه تعیین میشه و بزرگسالان عزیز هیچگونه نگرانی از این بابت نباید داشته باشند.

 

گفتاردرمانی آنلاین

در درمان برخی اختلالات گفتاری ، همچون لکنت و … امکان استفاده از درمان آنلاین نیز از طریق جلسات گفتاردرمانی آنلاین به صورت تماس تصویری وجود داره. چون این مسئله توسط شواهد علمی به تایید رسیده و خللی در امر درمان ایجاد نمیکنه. توصیه میشه که از خدمات گفتاردرمانگران باتجربه در این زمینه استفاده کنین.

مرکز درمانی لکنت

مدرسه لکنت ایران ، بزرگترین مرکز گفتاردرمانی و درمان لکنت در ایران ، در خدمت شما هموطنان عزیز هست. تیم مدرسه لکنت ، شامل چندین گفتاردرمانگر تخصصی لکنت از شهرهای مختلف کشور هست که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین خدمات دهی انجام میده. چندین هزار درمانجو داشته که بسیاری از اونها به دلیل تکمیل دوره درمان و اعتماد داشتن به درمانگرشون ، نتیجه مطلوبی براشون حاصل شده. نتایج عملکرد تیم مدرسه لکنت ایران در سایت مدرسه لکنت ایران، پیج اینستاگرام مدرسه لکنت ایران و کانال آپارات مدرسه لکنت ایران و همچنین در نرم افزارهایی همچون روبیکا ، تلگرام و … ثبت میشه.

مرکز گفتار درمانی

با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان

مدرسه لکنت ایران (بزرگترین مرکز تخصصی گفتاردرمانی و درمان لکنت در ایران)

صفحه اینستاگرام مدرسه لکنت ایران (کلیک کنید)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟