درمان کمپرداون چیست + برنامه درمانی برای لکنت

درمان کمپرداون

درمان کمپرداون چیست + برنامه درمانی لکنت بزرگسالان

 درمان کمپرداون چیست؟ این درمان در اصل یک برنامه ی درمانی برای نوجوانان و بزرگسالان دارای لکنت زبان هست که یک درمان رفتاریه. در نوجوانان معمولا در افرادی که بالای 12 سال دارن استفاده بشه بهتره . درمان کمپرداون توی سنین کمتر از 12 سال احتمال بی تاثیر بودن یا تاثیر موقتی داشتنش میره به همین دلیل معمولا توی این سنین استفاده نمیشه.

ویژگی های درمان کمپرداون

این برنامه یک نمونه از برنامه های بازسازی گفتار هست. برای لکنت های با شدت خفیف تا شدید مناسبه. هدف این برنامه، کاهش لکنت توی محیط های صحبت کردن روزانه ست. درمان از یک مدل تمرینی که به صورت آهسته و اغراق آمیز صحبت میکنه استفاده میبره و به مرور به گفتار طبیعی نزدیک تر میشه.

 درمان کمپرداون

مراحل درمان کمپرداون

این برنامه ی درمانی 4 مرحله داره:

مرحله اول : آموزش اجزای درمان.

مرحله دوم : پایه گذاری گفتار طبیعی و بدون لکنت با درمانگر.

مرحله سوم : تعمیم.

مرحله چهارم : حفظ کنترل لکنت.

اتفاقاتی که در مرحله اول درمان می افتد :

در مرحله اول ، مراجع مهارت های لازم برای اجرای برنامه رو یاد میگیره که شامل یادگیری استفاده از تکنیک روانی گفتار مطابق با مدل تمرینی ، و توانایی استفاده از دو مقیاس تکنیک روانی و شدت لکنته.

اتفاقاتی که در مرحله دوم درمان می افتد :

توی این مرحله مراجع سعی میکنه گفتار غیرطبیعی و بدون لکنت زبان رو به گفتار طبیعی تر شکل بده ، در عین حال که سطح پایینی از لکنت رو حفظ میکنه. به جای دستورالعمل سنتی و برنامه ریزی شده ی قبلی، برنامه ی کمپرداون شامل روند تمرین های متعدد هست. هدف برای مراجعان ، رشد کنترل پایدار لکنتشون، تصحیح مهارت های خودارزیابی گفتاریشون و توسعه استراتژی های حل مسئله موقع صحبت کردن با درمانگرشون هست. توی این مرحله، از مراجعین انتظار نمیره که از تکنیک روانی گفتار و کنترل لکنت توی زندگی روزانه و محیط زندگیشون استفاده کنن.

اتفاقاتی که در مرحله سوم درمان می افتد :

توی مرحله سوم درمان کمپرداون ، مراجعان استراتژی های کنترل لکنت رو به صحبت کردن در موقعیت های روزانه گسترش میدن.

اتفاقاتی که در مرحله چهارم درمان می افتد:

توی این مرحله ، مراجعان مهارت های حل مسئله رو توسعه میدن، تا بتونن شدت پایین لکنت زبان رو در طولانی مدت حفظ کنن و یا در صورت وقوع افزایش شدت لکنت (نوسانات افزایشی) لکنت خودشون رو کنترل کنن.

نکته مهم :

و در همه این مراحل درمان کمپرداون ، گفتاردرمانگر مثل یک راهنما ، مراجع رو راهنمایی میکنه. هر مرحله هدفی داره و ورود به مرحله بعدی ، با صلاحدید درمانگر صورت میگیره .

نکات دیگر :

  • این برنامه برای مراجعانی که هفته ای یک جلسه 45 تا 60 دقیقه دارن، بهتر اجرا میشه اما به شکل های دیگه ای مثل : درمان فشرده گروهی ، یا ترکیبی از فرمت های مختلف هم میتونه اجرا بشه.
  • برای مراجعان نوجوان هم میتونه اجرا بشه. (معمولا بزرگتر از 12 سال)
  • از راه دور و به شکل آنلاین هم میتونه انجام بشه و شواهد علمی زیادی در این رابطه وجود داره و موثر هست.
  • فقط گفتاردرمانگرانی که اجرای این برنامه رو آموزش دیدن (گفتاردرمانگرانی که در حیطه درمان لکنت تجربه و تبحر کافی دارن) میتونن از این برنامه درمان کمپرداون برای مراجعینشون استفاده کنن.
  • از یک مقیاس درجه بندی شده برای ارزیابی گفتار و اضطراب مراجع در داخل و خارج کلینیک (جلسه) استفاده میشه که باعث میشه پیشرفت مراجع به طور مداوم مورد نظارت و ارزیابی قرار بگیره.

 

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

نویسنده : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت (مدرسه لکنت ایران)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟