درمان لکنت در اثر اضطراب

روش های درمان لکنت در اثر اضطراب

درمان اضطراب در لکنت

در مواجهه با نگرانی ‌های کودک دارای لکنت چه کنیم ؟

روش های درمان لکنت در اثر اضطراب

نمونه جملاتی که در مواجهه با اضطراب و نگرانی ‌های کودك‌تان مي‌توانيد به او بگوييد :

دقت داشته باشید که این صحبتها با توجه به سطح سنی کودک بایستی انجام شود ، پس اگر کودک شما سن زیر 4 سال دارد ، با توجه به میزان درک او از گفته های شما ، کلمات و جملات را کودکانه تر و ساده تر بیان کنید.

-من اینجا در کنار تو هستم و تو در امانی عزیزم.

-دوست داری در مورد نگرانی هات با مامان حرف بزنی؟ اگر پاسخ نه داد ، از او بخواهید که هرزمان آمادگی اش را داشت ، میتواند صحبت کند و شما همیشه در کنارش هستید و از او حمایت میکنید.

بهترین مرکز گفتار درمانی

لکنت و اضطراب

-چقدر ناراحتی؟ (کمکش کنید که میزان ناراحتی ‌اش را به زبان آورد) با نشان دادن انگشتهایش یا مقدار مشخصی از یک مایع مثل آب و اگر سواد خواندن و نوشتن دارد ، با بیان یک عدد خاص (مثلا از 1 تا 20 چه عددی ؟)

-از او بخواهید با نگرانی هایش حرف بزند و ببینید می‌خواهد به او چه بگوید. اگر سواد خواندن و نوشتن دارد از او بخواهید برای نگرانی هایش نامه بنویسد.

-به او بگویید آیا می‌تواند شکل نگرانی هایش را نقاشی کند؟

رابطه اضطراب و لکنت

-از او بخواهید که نگرانی هایش را به صورت یک داستان تعریف کند ، در صورتی که آخر داستان خوش نیست به او بگویید : بیا ببینیم آخرش چی می‌شه و این دفعه آخر داستان رو عوض کنیم.

-ببینیم در مورد ترس‌ها و نگرانی ‌های تو چه اطلاعاتی موجود هست؟ (با هم در مورد موضوع کتاب بخوانید و یا اطلاعات دیگر رااز سایتهای معتبر جمع ‌آوری کنید و با توجه به سطح سنی کودک در مورد آنها به او اطلاعات بدهید).

-با هم یک روش آرام‌بخش را انتخاب و اجرا کنید (مدیتیشن و یا ریلکسیشن) نفس عمیق کشیدن ، بازی موردعلاقه اش را انجام دادن یا هر کار دیگری که کودک به شما پیشنهاد میدهد و قابل اجرا میباشد.

-من نفس عمیق می‌کشم تو هم امتحان کن (الگو باشید).

تاثیر اضطراب بر لکنت

-ترس و نگرانی او را به رسمیت بشناسید  (از جمله ی این که نگرانی نداره ، به هیچ وجه استفاده نکنید ) در حالی که به او اطمینان می‌دهید که او در امان است.

-منتظر شنیدن حرف‌هات هستم (تشویق به حرف زدن) با لحن ملایم و مهربان بگویید.

-دوست داری من چه کاری برات انجام بدم؟ حواستان باشد که کودک ، در این مورد خاص از شما سواستفاده نکند.

مدرسه لکنت ایران تا خاموشی کامل چراغ لکنت ، همراه شماست.

گرد آورنده : لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت از مدرسه لکنت ایران ( بزرگترین مرکز تخصصی درمان لکنت در ایران/ فعال در سراسر ایران – کلینیک مرکزی : مشهد )

صفحه اینستاگرام مدرسه لکنت ایران (کلیک کنید)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟