لکنت و عزت نفس

عزت نفس در درمان لکنت

روانشناسی عزت نفس

عزت نفس سالم بر شش اصل استوار است:

عزت نفس در درمان لکنت

  • زندگی آگاهانه

یعنی به واقعیت احترام بگذارید، بدون طفره رفتن و انکار. هنگام انجام هر کاری از آن آگاه باشید. سعی کنید بفهمید چه چیزهایی علایق، ارزش ها و اهداف شما را تحت تاثیر قرار می دهد. هم از دنیای بیرونی و هم از دنیای درونی خود آگاه باشید.

عزت نفس و خودشناسی

 

  • پذیرش خویشتن

یعنی قبول این واقعیت که افکار، احساسات و اعمالتان متعلق به شماست، مهربانانه و محترمانه رفتار کردن با خودتان، حتی وقتی برخی احساسات یا تصمیم هایتان را تحسین نمی کنید یا از آن ها لذت نمی برید و نیز پرهیز از ماندن در ارتباطی طردکننده یا خصومت آمیز.

  • مسئولیت پذیری

یعنی درک کنید شما در انتخاب ها و اعمالتان مختارید و باید منبع نهایی احساس رضایت تان باشید. هیچ کس جز خودتان به شما خدمت نمی کند، کسی قرار نیست بیاید زندگی تان را برای شما سروسامان دهد، شما را خوشحال کند یا به شما عزت نفس بدهد.

عزت نفس و خودباوری

 

  • ابراز وجود

یعنی به خواسته ها و نیازهایتان احترام بگذارید و شکل های مناسب ابراز آن ها را در واقعیت جستجو کنید. با خودتان در برخورد با دیگران با احترام و مناسب رفتار کنید. از کسی که هستید راضی باشید به دیگران اجازه دهید این واقعیت را ببینند و از باورها و ارزش ها و احساساتتان حمایت کنید.

  • زندگی هدفمند

یعنی برای تعیین اهدافتان، مسئولیت بپذیرید، اعمالی را انجام دهید که به شما اجازه می دهد آن ها را به دست آورید. خودتان را در مسیر موفقیت نگه دارید و در  جهت تکمیل اهداف خود حرکت کنید.

تمرین عزت نفس

 

  • زندگی همراه با راستی و درستی

یعنی از اصول رفتاری پیروی کنید که شما را در اقدام هایتان وفادار نگه دارد؛ ایجاد سازگاری و تجانس بین آنچه می دانید، آنچه می گویید و آنچه انجام می دهید، به قول هایتان پایبند باشید، به تعهدات خود احترام بگذارید و به گفته های خود عمل کنید.

لکنت

یکی از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان، لکنت زبان است که در برقراری ارتباط مناسب بین افراد، تداخل ایجاد می کند. این اختلال گفتاری بر دیگر جنبه های زندگی فرد  نیز تاثیر خواهد گذاشت. طبق تحقیقات معتبر علمی ، روش های درمانی گفتاردرمانی از جمله معنا درمانی گروهی که توسط گفتاردرمانگران تخصصی لکنت انجام می گردد، باعث افزایش و تاثیر مثبت در عزت نفس (عمومی، خانوادگی، اجتماعی، شغلی وتحصیلی) مبتلایان به لکنت زبان می شود و بسیار اثر بخش می باشد.

تهیه کننده مطلب: لیلا اسماعیلی گفتاردرمانگر تخصصی لکنت ، روانشناس (مدرسه لکنت ایران-اولین و بزرگترین تیم تخصصی درمان لکنت در ایران)

رزرو وقت از درمانگران مدرسه لکنت ایران

صفحه اینستاگرام مدرسه لکنت ایران (کلیک کنید)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
باز کردن چت
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟